Czym są pliki SRT?

Pliki o rozszerzeniu SRT zawierają napisy filmowe zapisane przy pomocy formatu tekstowego. Ten rodzaj zapisu wprowadzono po raz pierwszy w programie SubRip, jednak obecnie już większość odtwarzaczy filmowych obsługuje ten rodzaj plików. Napisy SRT mogą być również nakładane na wideo przy pomocy specjalnego oprogramowania. Co ważne, trzyczęściowy plik o rozszerzeniu SRT można konwertować na inny, wybrany format napisów, edytować dedykowanymi do tego narzędziami lub przeglądać za pomocą jednego z podstawowych narzędzi do odczytywania plików - czyli Notatnika.

Pliki SRT zawierające napisy filmowe podzielone są na fragmenty zawierające następujące elementy, które oddzielone są znakami nowej linii:

  • numer seryjny napisów,
  • znacznik czasu, zapisany w konwencji GG:MM:SS:Ms -> GG:MM:SS:Ms,
  • właściwy tekst napisów do wyświetlenia.

Istnieje również możliwość zawarcia współrzędnych wyświetlania się tekstu, które umieszcza się poniżej znaczników czasu. W przypadku pominięcia tego formatowania napisy będą domyślnie wyświetlane w dolnej środkowej części ekranu. Pliki o rozszerzeniu SRT są również zgodne z konwencją nazewnictwa wymagającą, by tytuł pliku oraz język, w którym stworzono napisy zostały zawarte w nazwie całego pliku.

Według schematu dla SRT będzie to:

tytuł filmu.język.srt

np. Tytanic.eng.srt

Pliki SRT - spiszeto

Gdzie znajdują zastosowanie pliki o rozszerzeniu SRT?

Pliki o rozszerzeniu SRT znajdują szerokie zastosowanie, zarówno w przypadku filmów tworzonych przez różnego rodzaju twórców jak i przy wszelkich produkcjach filmowych
serialowych. Napisy pod filmami, to świetny sposób na znaczne poszerzenie grona odbiorców filmów umieszczanych, chociażby na platformie YouTube czy Facebook. Napisy pozwalają, bowiem korzystać z treści zawartych w produkcjach zarówno przez osoby niesłyszące jak i przez odbiorców, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą oglądać filmów dźwiękiem. Dodatkowo, tworzenie napisów do filmów w wybranym przez nas języku pozwala na docieranie z treściami również do osób spoza kraju, z którego pochodzi twórca.

SpiszeTo to grupa profesjonalistów zajmującą się kompleksowym tworzeniem transkrypcji oraz napisów do filmów w wielu formatach, w tym we wspomnianym powyżej rozszerzeniu SRT.

Dzięki 7-letniemu doświadczeniu w branży jesteśmy jedną z najszybciej i najlepiej działających tego typu firm w kraju zapewniającą profesjonalizm i najwyższy poziom usług w bardzo krótkim czasie. Nasze transkrypcje w formacie SRT to gwarancja dotarcia do większego grona odbiorców oraz znaczne poszerzenie zasięgów, a tym samym możliwość tworzenia treści wartościowych i docierających daleko.